מה ההבדל בין שמאי רכוש לבין שמאי מקרקעין?

מה ההבדל בין שמאי רכוש לבין שמאי מקרקעין?

תחום השמאות בכלל הינו בין המקצועות הקדומים ביותר. האדם במשך שנים ניהל חיים קפיטליסטיים (קפיטל – אגירה) והחזיק ברכוש כזה או אחר.

בתקופה הקדומה, את תפקיד השמאי והבורר נשא בגאווה ראש השבט. מניסיונו, ידע ראש השבט להעריך נזקים בגין גניבה, ירידת ערך ועוד.

ברשותכם, נדלג על תקופת האבן והברונזה. כיום, תחום השמאות בחלקו מעוגן בחקיקה ובנהלים מחמירים.

כולנו בטח נפגשנו מדי פעם עם שמאי רכב. שמאי הרכב נדרש לניסיון והסמכה מהותית על מנת לקבל את הרישיון לעסוק בשמאות הרכב. על רישיונות לשמאות רכב קיים פיקוח של משרד התחבורה ומנהלות מקצועיות רבות.

שמאי מקרקעין. שמאות המקרקעין הוא תחום מקיף ביותר. על השמאי המוסמך לעבור הכשרה בתחום ההנדסה, המשפטים, הכלכלה, המיסוי ועוד. היות ותחום שמאות המקרקעין מתממשק רבות עם תחום ראיית החשבון, חלות על תחום שמאות המקרקעין הוראות בין לאומיות המגדירות בתקנים מיוחדים את סדר העבודה בהערכת נכסים בורסאיים ו/או ציבוריים.

שמאי רכוש

שמאי רכוש. מה זה שמאי רכוש?

על פי ויקיפדיה:"שמאי רכוש עוסק בהערכת רכוש, ונזקים לרכוש כללי (למעט מקרקעין) אשר נגרמו על-פי רוב עקב אש, פריצה, אובדן וכיוצא בזה".

שמאי רכוש אינו נדרש לכל הסמכה רשמית ממלכתית! קיימות מכללות מקצועיות אשר מלמדות "שמאות רכוש" בקורסים קצרים.

שמאי רכוש מתפרנסים לרוב מחברות הביטוח. שמאי הרכוש מעריכים את הנזקים שקרו למבוטח.

נעשה סדר, וביחד נראה לאילו מקרים יכול להתאים שמאי מקרקעין ולאילו מקרים יכול להתאים שמאי רכוש :

מקרה ראשון. לבית מגורים נגרם נזק כתוצאה מרעידת אדמה, פיצוץ בלון גז, תאונה ועוד.

למי יש לפנות?

שמאי מקרקעין?  – בהנחה שנדרם נזק שניתן לתקנו – נזק הפיך, למשל, לבנות מחדש את הקיר, לבצע עבודות שלד ועוד, שמאי המקרקעין הינו מיותר לחלוטין (זו דעתי).

בהנחה שנגרם נזק בלתי הפיך, אזי, שמאי המקרקעין הינו הגוף הבלעדי שיכול לקבוע ירידת ערך למקרקעין.

שמאי רכוש? – במקרה השני, ברור שרק שמאי מקרקעין יכול לקבוע ירידת ערך למקרקעין. האם שמאי רכוש יכול לעזור במקרה הראשון (בנזק שאינו בלתי הפיך)? מה ההסמכה המקצועית של שמאי הרכוש בהנדסת בניין? לא ידוע.

אז בואו אני אחדד לכם כמה דברים, כדי שלא תבזבזו כסף על שמאי מקרקעין ועל שמאי רכוש.

גם במקרה של נזק בלתי הפיך וגם במקרה של נזק הפיך קודם כל יש לקבל חוות דעת מהנדס רישוי רשום מוסמך!

שמאי מקרקעין (שאינו מהנדס רישוי רשום) רק יעשה מעצמו ומהלקוח צחוק כאשר יעמוד מול שופט ויתושאל על ידי עורך דין הצד השני על ירידת ערך שקבע על ליקוי הפיך שניתן לתיקון. השמאי אינו מהנדס ואינו יודע בצורה הטובה ביותר להעריך עלויות תיקון, סוגי זיון בקורות, קטרים של הברזל, צפיפות חגורות ועוד.

רק על סמך דוח מהנדס רישוי רשום, השמאי יכול לבסס את חוות דעתו בקשר לירידת ערך.

ייתכנו כמובן חריגים, במצבים מסוימים, בהם לא נדרש דוח מהנדס בניין.

לפיכך, מה הוא תפקידו של שמאי הרכוש?

לי לא ברור. ידוע לי ששמאי רכוש נוהג לגבות את שכר הטרחה אשר בדרך כלל מהווה נגזרת של 5% משווי ההערכה. נוצר מצב אבסורדי – החתול שומר על השמנת.

אני משער שאם תהיה שריפה בדירה או בנכס מקרקעין אחר, אזי, יוכל שמאי הרכוש להעריך את עלויות המטלטלין (מקרר, מטבח, טלויזיה, בגדים, תכשיטים ועוד). במצב זה אולי באמת יש צורך במישהו שיעריך את רכוש המטלטלין ויש מקום לשמאי הרכוש.

 ניתן לקרא פה כמה עולה שמאי מקרקעין. 

למה אני כותב שורות אלו על "מקצוע" שמאי הרכוש?

לאחרונה פנה אלי לקוח שלביתו נגרם נזק עקב משאית שהתנגשה במרפסת ביתו. הלקוח ביקש שומת מקרקעין לנזקים בכדי לתבוע את חברת הביטוח. למרות ששמאי המקרקעין במשרדי ישמחו לקבל שכר טרחה ולבצע את העבודה, לדעתי, במקרה זה, הטיפול אינו לידיו של שמאי מקרקעין. כידוע, משרדי עובד עם טובי המהנדסים והשמאים בישראל. מהנדס מטעמנו הגיע למקום, מדד, צילם, בדק, ולאחר מספר ימים הוציא דוח ליקויים ואומדני תיקון. בדוח שלו, תיקון הליקוי עמד על כ – 50,000 ₪.

מספר ימים מאוחר יותר, התגלע לבעל הדירה הנפגעת, כי וועד הבית הזמין דוח דומה משמאי רכוש. שמאי הרכוש קבע נזקים בגובה של כ – 120,000 ₪ (זוכרים, גובה שכר טרחה של כ – 5% לפני מע"מ מגובה ההערכה).

לכל איש מקצוע ידוע שב – 120,000 ₪ ניתן לבנות חדר שלם.

מי שאינו בקיא בתחום, יחשוב, כי עדיף להשתמש בדוח של שמאי רכוש שקבע סכום משמעותית גבוהה יותר ממהנדס מוסמך. יחד עם זאת, אל תשכחו כי לחברות הביטוח יש מחלקות שמאים ומהנדסים שיודעות לפסול ולתקוף דוחות בלתי אמינים לכאורה.

עצה:

הגם אם תדרשו לדוח מהנדס ודוח שמאי – חשוב מאוד! שהכל ייעשה תחת קורת גג אחת. שהשמאי ישב עם המהנדס וביחד, תיעשה עבודה מדויקת, מתוזמנת ואיכותית ביותר.

לסיכום:

אל תזמינו שמאי מקרקעין ואל תזמינו שמאי רכוש לפני ששאתם מתייעצים אתנו בקשר לדרך הטובה והיעילה ביותר לטפל במקרה הספציפי לצורך קבלת פיצוי גבוה ככל הניתן.

משרדנו פז שמאות מקרקעין מעסיק שמאי מקרקעין עם ניסיון של עשרות שנים הבקיאים במגוון תחומי שמאות המקרקעין.

למשרדנו, הכרות רבה עם אזור המרכז. ידוע, כי בעסקת מקרקעין רב הנסתר על הגלוי , ולכן, אנו נשמח לתת לכם ייעוץ חינם בכל סוגיה.

פז שמאות מקרקעין.

טלפון: 0504-837-837

אתר: https://shamay-mekarkein.com/

המידע הינו כללי בלבד ואינו משפטי. בביצוע פעולה במקרקעין יש להתייעץ עם גורם מוסמך.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
לחץ ליצירת קשר