בלוג

שמאי מקרקעין
א. פז שמאות מקרקעין

מהו שמאי נזקים ומתי תצטרכו להסתייע בשירותיו?

שמאי נזקים או שמאי רכוש הוא האדם שיגיע אליכם הביתה אחרי שריפה, פריצה או הצפה, כדי להעריך את הנזקים שנגרמו לתכולת הבית לצורך פיצוי מחברת הביטוח או ממס רכוש. במקביל, שמאי רכוש נדרש גם בנסיבות עסקיות, משפחתיות ואחרות.

אם תכולת הבית שלכם ניזוקה בדרך כלשהי, ודאי התוודעתם לשמאי הרכוש, שתפקידו להעריך את עלות הנזקים, לטובת פיצויי הביטוח. מאידך, ייתכן שנזקקתם לשירותיו, בהערכות שווי של רכוש לצורך מכירת עסק, הנפקה בבורסה, או חלוקת רכוש במסגרת הסכם גירושין.

מהי שמאות נזקים?

שמאי רכוש עוסק בהערכת שווי אובייקטיבית של רכוש, חדש או לא, לצורכי ביטוח, מכירה, בטוחה, פירוק שותפות וכדומה. שמאות הרכוש נחלקת לענפים שונים. שמאות רכוש אלמנטרי (לנזקי רכוש במסגרת כיסויים ביטוחיים), שמאות של חפצי ויצירות אמנות, שמאות חקלאית ושמאות ימית ואווירית.

שמאות הרכוש, כמשתמע משמה עוסקת בבחינת נזקים לרכוש. הוא יכול להיות רכוש של אדם פרטי בביתו, או רכוש עסקי, שניזוק במשרד, בעסק גדול, במפעל תעשייה, במרכול, בבית מלון וכדומה.

השמאי בוחן את היקף הנזק ואת היבטי הטיפול בו, בודק את הכיסוי של הרכוש האמור בפוליסת הביטוח שבידי המבוטח, או את זכויותיו מול מס רכוש. כאשר  הרכוש אינו מבוטח, יכולה הערכת השמאי לשמש כעדות בתביעת נזיקין בבית המשפט, נגד גורם הנזק.

רוב שמאי הרכוש הם עוסקים עצמאיים, המציעים את שירותיהם לקהל הרחב. אחרים עוסקים במקצוע כשכירים בחברות ביטוח או בחברות שמאות. החוק בישראל אינו מחייב כיום שמאי רכוש ברישוי (בשונה מאותו שמאי מקרקעין למשל), אך מדובר במקצוע מורכב, המחייב ידע רב וניסיון.

שמאי רכוש צריך להיות בקיא בעולם הביטוח, כמו גם בחקיקה הרלוונטית, פקודת הנזיקין, חוק מוצרים פגומים, אחריות שילוחית. הוא צריך להבין בחשבונאות ניהולית ובתשאול וחקירה ולהכיר את המוסדות הרלוונטיים  כמו הביטוח הלאומי, מס רכוש, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות ועוד.

במקביל, צריך שמאי הרכוש להיות בעל ידע במדעי האש, יסודות החשמל, סיקור סיכונים, ציוד מכני וכיוצא באלו.

מתי נדרש להסתייע בשירותיו של שמאי נזקים?

הסיטואציה השכיחה ביותר המצריכה את שירותיו של שמאי רכוש, היא כאשר נגרם נזק לתכולת בית או בית עסק, אם בעקבות שריפה, פריצה, הצפה או נפילת רקטה. המטרה היא לתבוע פיצוי מחברת הביטוח. שמאי רכוש פרטי, יכול לייצג את הלקוח ולהגן על זכויותיו, מול שמאי הרכוש המייצג את חברת הביטוח.

הערכת שמאי רכוש, נדרשת גם כדי להעריך את שוויה של תכולת בית, עבור חתימה על פוליסת ביטוח דירה או קבלת הלוואת משכנתא. בהערכה מושם דגש על הפריטים יקרי הערך יותר בבית, כמו רהיטים עתיקים, תכשיטים יקרים ויצירות אומנות מקוריות.

במקביל, בכוחו של שמאי רכוש להעריך נכסים רוחניים, כמו זכויות היוצרים או המוניטין של בית עסק, מותג או בעל מקצוע. אם ההערכה נעשית לצורך מכירת עסק, כמו בית קפה או מסעדה למשל, נלקחים בחשבון גם ערכו של הרכוש הפיזי בעסק, כלומר, המבנה והתכולה שבו, לצד שמו של העסק ויכולתו למשוך לקוחות.

שמאות רכוש נדרשת, גם במקרים נוספים. הערכת שווי של נכסי חברה, למשל, לצורך פירוק של שותפות, הערכת שווי הנכסים המשותפים של בני זוג, כשהם מבקשים להתגרש, או הערכת שווי של עיזבון או ירושה שהותיר אדם שהלך לעולמו (במקרה שאין צוואה), לצורך חלוקתו בין היורשים. הערכה מקצועית מדויקת של שווי הרכוש, עשויה למנוע מחלוקות עתידיות עם רשויות המס, או בין הצדדים המעורבים.

מי נזקק לשמאי רכוש?

כל אחד מאיתנו עשוי להזדקק בשלב זה או אחר בחייו לשירותיו של שמאי רכוש, אבל בעלי מקצוע מסוימים, נוטים להזדקק לשירות כזה יותר מאחרים.

מדובר למשל במתווכי נדל"ן, שצריכים להעריך ערך של דירות, בשרברבים המתקנים נזקי צנרת המכוסים במסגרות פוליסת הביטוח של הדירה, בקבלני שיפוץ ושאר העוסקים בענף הבנייה וכן  בסוכני ביטוח, חברות בדק בית, מס רכוש בעת מלחמה ועוד.

חוות הדעת המקצועית של שמאי הרכוש, חיונית להוכחת שווי הרכוש, כאמור, גם בדיונים על תביעות נזיקין בבית המשפט. אדם המגיש תביעת נזיקין נגד אדם אחר על נזק שגרם לרכושו, חייב לגבות את כתב התביעה בחוות דעת כזאת, כדי לשכנע את בית המשפט בצדקתו ולזכות בפיצוי כספי, ההולם את הנזק.

לוגו א. פז שמאות מקרקעין

במשרדנו, א.פז שמאות מקרקעין, שמאי מקרקעין עם ניסיון של עשרות שנים הבקיאים במגוון תחומי שמאות המקרקעין.

למשרדנו, הכרות רבה עם תחומי מיסוי המקרקעין. ידוע, כי בעסקת מקרקעין רב הנסתר על הגלוי, ולכן, אנו נשמח לתת לכם ייעוץ חינם בכל סוגיה.

א.פז שמאות מקרקעין.

טלפון: 2698*

אתר: https://shamay-mekarkein.com/

המידע הינו כללי בלבד ואינו משפטי ועלול להשתנות. בביצוע פעולה במקרקעין יש להתייעץ עם גורם מוסמך. ט.ל.ח. בכפוף לתקנון.